Lýðveldið Ísland

Hólmavík, Reykjavík i miejsca niezamieszkałe – Islandia. Ostatecznie zawsze wybieram północ, nawet jeśli dla większości ludzi jest to najbardziej przygnębiająca część świata. Być może Północ nie oferuje typowych rozrywek, ale za to tamtejszy śnieg – jeśli już spadnie, pozostaje biały.

e722beb47a3ac71eea2ee32ca15ad45e

Znaczna część Polaków emigrujących w stronę obcych krajów, wybiera Islandię, dlatego też zastanawiam się, czy faktycznie zespół tych wysp jest nam aż tak obcy. Może nie jest tam aż tak ponuro… a raczej na pewno nie jest.

Read more

Advertisements

Prathet Thai

Daleka Azja, Tajlandia. Budda Dhamma i natura. Filozofia, jaką głosił mniej więcej dwadzieścia siedem wieków temu pan Siddhattha Gotama, nauczyła Azjatów postrzegania energii świata i swojej własnej energii jako jedności.

TajlandiaPanatFotoShutterstock650x260
Jest to jeden z powodów, przez które Tajlandia może intrygować. Skoro ponad 90 procent tamtejszych mieszkańców “wyznaje” buddyzm, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że można poznać tę fantastyczną filozofię od środka, poznając w praktyce jej geniusz oraz zaznając wyciszenia, na którego osiągnięciu mi zależy. Dlaczego Tajlandia, skoro pozostałe azjatyckie kraje to także ośrodki krzewienia nauk Buddy?

Read more

Sissinghurst

Anglia, hrabstwo Kent, Borough of Tunbridge Wells. Deszcz, powietrze przepełnione wilgocią, szare niebo… lecz niezupełnie szara okolica. Nie od dziś wiadomo, że wyspy brytyjskie słyną z pięknych, ogromnych ogrodów.

ozo33

Powyższe zdjęcie nie przedstawia najbardziej zachwycających widoków, celowo. Widoczna tu biała odmiana Glicynii, która pozwala delikatnie zwisać swoim kwiatostanom o długości ok. 30 cm tuż nad prostą ścieżynką, porusza wyobraźnię (jeśli nie znasz tej rośliny, wydziela ona cudowny zapach i przyciąga przyjemnie brzęczące owady) na tyle dobrze, że po prostu chce się przejść pod nią, żeby dotrzeć do głównych sekcji ogrodu… Read more

Nordlys

Norge fra sør til nord, fjorder og nordlys.
Kraj fiordów, Norwegia, jest esencją piękna chłodnego klimatu. Północ Norwegii zaprasza na projekcję świateł najpiękniejszego nocnego zjawiska, jakie można sobie wyobrazić. Zorza polarna, czyli Nordlys – kolejny cel, tym razem Północ.

nordlys_paaskeland-1600x700

Spokojne, gwieździste niebo, na którym nagle zaczynają pojawiać się kolorowe światła. Delikatnie falując zmieniają barwę od zieleni, poprzez odcienie błękitu, aż po pomarańcz. Ciszę zaburzają jedynie szum wiatru i dźwięk delikatnie rozbijających się o skały fal. Czy to sen? Brzmi magicznie… Tak naprawdę jest to całkiem codzienna sytuacja, wystarczy dostać się poza północne koło podbiegunowe, usiąść wygodnie, å se og å ha en fornøyelse. Read more

Hanami

Kiedy kwitną kwiaty, kwitnie życie. Małe hanami przed nami. Dzisiaj, pisząc o kolejnym miejscu na Ziemi, które znalazło się na mojej liście, podzielę się z Wami po raz kolejny swoim zamiłowaniem do roślin.

Każdego roku, wiosenną porą, bo z reguły wraz z początkiem kwietnia, w Japonii świętuje się efemeryczne kwitnienie wiśni. Jest to doskonała okazja, aby wybrać się na spacer oraz świętować ten uroczy moment nadejścia wiosny. Hanami, czyli zwyczaj oglądania rozkwitających drzew, jest praktykowany zgodnie z pradawną tradycją: siedząc na kocach pod drzewami przez wiele godzin, ludzie oglądają  ulubione kwiaty i piją Sake. Powitanie wiosny wprost wyjęte z głębi marzeń… Read more

Champs de Lavande

Południowa Francja zachwyca skarbami natury. Podążając ścieżkami słonecznej i zawsze ciepłej Prowansji, nie da się przeoczyć kwiecistych lawendowych pól. Jest to pierwsze miejsce na mojej liście „must see”.

diapo5

Swoje fioletowe bogactwo Prowansja zawdzięcza niezwykłym warunkom klimatycznym regionu. Lawenda porasta przedalpejskie wzgórza na wysokości 500 – 1500 m n.p.m. Byliny zachwycają zapachem kwitnących kwiatów od połowy czerwca aż do sierpnia. Trudno jest wyobrazić sobie lepszy sposób na odprężenie, niż spacer przez pachnące pola w ciepły letni wieczór, prawda? Read more